ביטחון עצמי

כנסו להאזנה

ביטחון עצמי זה מה שעוזר לנו לבנות את החיים שלנו בצורה טובה יותר. נכון שיש עוד מיליון פרמטרים נוספים, אבל בלי ביטחון עצמי, חווים הרבה יותר מאבקים.
זה מרגיש לפעמים כאילו ביטחון עצמי זה או משהו שיש אותו או משהו שאין אותו ולמי שיש אותו, המזל נפל בחלקו, אבל זה לא לגמרי נכון, כי ביטחון עצמי זה סוג של מיומנות שניתן לפתח אותה. יש כאלו שפיתחו אותה כבר מגיל קטן מבלי לדעת, בעיקר בזכות החינוך, התמיכה והחום והאהבה שגדלו לתוכה. יש כאלו שלמרות שלא קיבלו את כל זה, כן בטוחים בעצמם ואלו תמיד נראו לי כמו נשמות שהגיעו לעולם אחרי שכבר למדו את המיומנות הזאת בחיים הקודמים שלהם.

באחת ההרצאות ששמעתי של אייבן יוסף נתנו הגדרה מאוד יפה לביטחון עצמי: "היכולת או האמונה להאמין בעצמכם שתוכלו להשלים כל משימה, לא משנה מה הסיכויים, הקשיים או השוני".

וזה משהו שדורש עבודה יום יומית ותזכורת יום יומית. אני לא חושבת שזה משהו ש"מגיעים בו ליעד", אלא בחירות יומיות שאנחנו עושים על מנת לפתח יותר ויותר ביטחון עצמי באופן כללי וגם באופן ספציפי בדברים שחשוב לנו לפתח יותר ביטחון.

והנה כמה דברים שכדאי לשים לב אליהם:
לבחור לנתח סיטואציות בצורה המתגמלת לנו ביותר- אתם בוחרים בסופו של דבר איך לפרש סיטואציות ונכון שבתור מי שחיים עם פחות ביטחון עצמי ואולי גם נטייה להיות אנשים רגישים יותר מהממוצע, באופן טבעי בכל סיטואציה הפרשנות הולכת לכיוון פחות טוב. ופה נכנס משהו שכדאי לתרגל. תשאלו את עצמכם איך עוד אפשר לראות את הסיטואציה והפעם ממקום טוב ונעים.

חזרתיות – כאשר חוזרים על משהו שוב ושוב ושוב ומתאמנים עליו ונעשים בו ממש ממש טובים, זה עוזר להוריד את הלחץ ומעלה את הביטחון העצמי בדבר המסויים.
בדרך כלל הנטייה שלנו כבני אדם על ההתחלה שנעשה קשה להפסיק ולהרים ידיים, הנחישות זה חלק מהעניין והיא מתגמלת בסופו של דבר.

תזכורות- חשוב להזכיר לעצמנו שוב ושוב ושוב את הדברים הטובים שעשינו ואת הדברים הטובים שקיימים בנו. יכול להיות שקיימים סביבכם אנשים שדואגים להזכיר לכם את זה ויכול להיות שלא, אבל כשזה מגיע מכם, ממקום אמיתי וממקום אוהב, זה הכי חזק שיש.

לאהוב את עצמכם- בסופו של דבר כל מה שהזכרתי פה זה תוצאה של פעולות שמדברות על אהבה עצמית. הדבר הכי טוב שתוכלו לעשות עבור עצמכם וגם עבור הסביבה שלכם אגב, כי זה מאוד משפיע, זה להתחיל לפעול מתוך מקום של אהבה עצמית. איך עושים את זה? מתחילים מפעולות קטנות של לדבר אל עצמכם בצורה יפה. אתם מכירים את השיחות האלה שמתנהלות בראש? כבדו את הגוף הזה שמאפשר לכם לחוות את החיים. כבדו את האדם שאתם ואת הדרך שעשיתם, גם אם לא תמיד היא גורמת לכם הרבה גאווה. אם תתבוננו מקרוב, אני מבטיחה לכם שתוכלו למצוא בדרך שעשיתם כמה דברים שאתם מאוד גאים בהם.

תמיכה- נכס גדול שאתם יכולים ליצור לעצמכם זאת סביבה טובה ונכונה לכם. כזאת שתומכת, כזאת שרואה את היופי שקיים בכם. לצערי המון אנשים מוצאים את עצמם בסביבה שונה, שהיא מאוד תחרותית ולא מפרגנת. אני יודעת שאולי זה לא תמיד יהיה יישים להגיד לכם להתרחק ממנה לגמרי, כי זה פוגש בדרך כלל בסביבות עבודה ולימודים וכמובן שגם בעסקים, רק שתדעו שאם תיצרו לעצמכם סביבה תומכת ואוהבת, היא תוכל לעזור לכם להתמודד עם שאר הסביבות שגורמות לכם להרגיש פחות טוב עם עצמכם ואם יש לכם אפשרות להתרחק לגמרי מסביבה שלא טובה לכם, זה כמובן הדבר הכי טוב לעשות.

פרקים נוספים:

אשמה

נמאס לך להרגיש אשמה על דברים שהם אפילו לא באשמתך? האם קיים אצלך מאבק פנימי לסלוח לעצמך ולהרפות מהעבר? הנה כמה מהסיבות השורשיות לאשמה בלתי…

כל יום הוא דף חדש

יום חדש הוא כמו דף חדש. זאת הזדמנות להתחלה חדשה, לוח נקי. איזה פרק אתם רוצים לכתוב היום?

העקרונות שלי לבריאות

הפרק של היום לקוח מתוך הספרייה "בחוקי הטבע" שהיא ספריית בריאות שיצרתי הכוללת תכנים שבהם אני נכנסת קצת יותר לעומק לדברים עליהם יש לשים לב…

כנות ומופנמות

כשהתחיל הסגר, הרגשתי דווקא ממש טוב. אני טיפוס כזה שאוהב להיות בבית והסגר הזה נתן לי תירוץ טוב להישאר בבית ולהרגיש טוב עם זה. יש…
דילוג לתוכן