שליטה

כנסו להאזנה

הצורך בשליטה בחיים יכול להיות מועיל בסיטואציות מסויימות אך יש מקרים שזה נעשה בעייתי, בעיקר שאנשים לא יודעים מתי צריך להרפות. לדוגמה, כאשר הורים מתוך רצון לגונן מאוד על הילדים שלהם, לא מאפשרים להם להתנסות בסיטואציות החיים בעצמם מבלי מעורבות שלהם, הם מגדלים ילדים שבסופו של דבר יהיו מאוד תלויים בהם ולא ידעו להתמודד עם החיים כאשר יגיעו לחייהם הבוגרים.
דוגמה אחרת היא אדם שכל כך צריך לשלוט בהכל ואיך שהכל מתנהל, שהוא רב עם כל הסביבה שלו כאשר דברים לא מבוצעים באופן שהוא רוצה שהם יתקיימו. המצב הזה מוביל את אותו אדם להיות די בודד בחיים.

מצד שני, אדם שנשלט יותר מדי על ידי אחרים, לא תהיה לו שליטה רבה על חייו. זה פוגע ביכולת של האדם להיות עצמאי ויתכן שגם יהיה קושי לקבל החלטות וכתוצאה מכך הוא יכול להיות די מתוסכל לפספס המון הזדמנויות במהלך החיים.

יש כאלו שפשוט רוצים לשלוט בתוצאות ובנסיבות חייהם ולהימנע מסיטואציות שהם לא רוצים להיות בהם. העניין הוא שהעולם לא עובד כך, לא בהכל ניתן לשלוט ולפעמים מרוב שרוצים לשלוט ומתכננים כל דבר ומתנהגים בנוקשות מאוד גדולה בחיי היום יום, המציאות רוצה להוכיח אחרת, ואכן יש מקרים שהיא מוכיחה שהחיים חזקים יותר מהכל ולא ניתן לשלוט בכל דבר. הכל קורה מסיבה כלשהי ולכן מאוד חשוב ללמוד להרפות בסיטואציות מסויימות ולהבין איפה הגבול נמצא בין שליטה שהיא בריאה לבין כזאת שהיא הרסנית.

חשוב ללמוד להרפות ולהבין שלא הכל ניתן לשליטה. הדרך להשיג את זה היא להיות רגועים יותר, להיפתח לדברים חדשים ולראות מה קורה, ואז לנקוט בפעולה כשצריך. לאפשר לחייים לקרות, לאפשר לאחרים לחיות, ולהבין שזה גם בסדר לטעות.

פרקים נוספים:

פחדים

מה המחיר של הפחד בחיים האישיים שלכם? כשתבינו את זה, יהיה יותר קל להתמודד עם הפחדים, כי מבינים את המחיר וזה יכול להניע להתמודד.

הקצב אומנם מטורף, אבל אתם לא חייבים לזרום איתו

כיצד הקצב המהיר של החיים המודרניים יכול להיות כל כך מלחיץ וכל כך לא הגיוני. הוא גורם לאנשים להרגיש עסוקים ועייפים כל הזמן. בנוסף, הוא…

כנות ומופנמות

כשהתחיל הסגר, הרגשתי דווקא ממש טוב. אני טיפוס כזה שאוהב להיות בבית והסגר הזה נתן לי תירוץ טוב להישאר בבית ולהרגיש טוב עם זה. יש…

תקיעות בחיים

אתם לא לבד. המון אנשים חוו או חווים את התחושה הזאת, אך רובם לא ממש מדברים על זה. בפרק של היום החלטתי כן לדבר על…
דילוג לתוכן