מגיפת החוסר בעולם השפע

כנסו להאזנה

חשבתי הרבה על מה אני הולכת לדבר איתכם עליו,  יש כל כך הרבה דברים שחשוב שיקבלו במה,
ולבסוף החלטתי שאני נותנת את הבמה הזאת לנושא שנוגע כמעט בכולם, רוב הסיכויים שגם לכם ששומעים אותי כרגע.. כי כיום רוב אוכלוסיית העולם נמצאת במצב הזה…מצב של חוסרים תזונתיים ורוב האנשים בכלל לא מודעים לזה.
זה לא קשור לכמה אתם אוכלים, זה קשור בעיקר לטיב ואיכות המזון שנכנס לגוף שלכם.


זה לא סוד שרוב האנשים לא צורכים מספיק ויטמינים, מינרלים, אנטי אוקסידנטים ורכיבים תזונתיים נוספים החשובים לשמירת הבריאות שלנו. רק מעטים באמת משלימים את החוסרים ע"י תוספים או תזונה ממקורות איכותיים.

במסגרת מחקרים שנעשו בשנות ה-80 גילו שהשלמות של חוסרים תזונתיים לא רק מחזקות את המערכת החיסונית, מפחיתות מומים מולדים, מפחיתות עד למעלימות לגמרי מחלות חורף, משפרות את מצב הרוח, משפרות תפקודי מוח, מעלות רמות אנרגיה, משפרות תהליכי עיכול, תומכות בתהליכים הקשורים להתמודדות עם רעלים, יוצרות שיפור של מחלות עוריות כמו פסוריאזיס  והרשימה עוד הארוכה…
הן גם מגנות מהמון סוגים של מחלות קשות כמו סרטן ומחלות לב וזה ממש על קצה המזלג.

 

הבעיה בחוסרים תזונתיים היא שלרוב אנחנו בכלל  לא מרגישים שאנחנו במחסור. הגוף לא מסמן לנו, אין תסמינים והכל מרגיש די רגיל.
בדיקות הדם שתעשו לא יכולות לשקף מצב של מחסור באופן שלם, אלא לכמה ויטמינים ומינרלים בודדים בודדים.


אז בהתחלה כשיש מחסור תזונתי, הגוף לוקח את מה שהוא צריך מהרקמות הפחות "חשובות" לכאורה. העור יכול להרגיש פתאום יותר יבש, השיער נהפך יותר שביר ופחות רך ונוטה לנשור, פתאום צצה עייפות, הזיכרון לא חד כמו שהיה,התחושה הכללית הופכת לפחות טובה וזה כי הגוף צריך לבחור איפה הוא משקיע את המשאבים הקיימים בו והעדיפות תמיד היא למה שיותר קריטי ודחוף כרגע.
במצב של מחסור רציני יותר, ניתן להרגיש את המחסור התזונתי בסיטואציות של לחץ נפשי או גופני, הסיבה שהמחסור יגיע ליותר ביטוי היא כי במצבים של לחץ הגוף דורש הרבה יותר אנרגיה על מנת לתפקד.

בשלב הבא של המחסור, כאשר הוא ברמה גבוהה יותר, תהליכים גופניים שאמורים להתרחש, לא יתרחשו, במצבים הקלים תרגישו לא טוב, במצבים הקשים יותר, יכול להיגרם נזק בלתי הפיך ואפילו מוות.
אני מספרת לכם את זה לא כדי להפחיד אותכם ולא כדי שתרוצו לחנויות טבע לקנות כל תוסף אפשרי,  אלא כדי לעלות את המודעות לעניין הזה.
המטרה שלי היא לגרום לכם לעצור שניה ולבדוק ממה מורכבת התזונה היום יומית שלכם.
עד כמה היא מזינה?
עד כמה היא מאפשרת לגוף שלכם לקבל מה שהוא צריך?
עד כמה התזונה שלכם מגיעה ממקורות איכותיים?
כיום רוב המזון הזמין שמגיע אלינו לא מכיל את כל הפוטנציאל התזונתי שהיה יכול להתקיים בו, כפי שהיה מכיל בעבר. בחקלאות המודרנית מרבים להשתמש בחומרי הדברה שהם רעלים לא רק עבור החרקים, אלא גם עבורנו. הדרישה הגדולה שקיימת בעולם המודרני גורמת לדילול הקרקעות מהרכיבים המזינים והרעלים הרבים של ההדברה פוגעים בטיב שלה גם כן.
הדישון אומנם מאפשר לצמחים להמשיך לצמוח, אבל בלי מה שהיה קורה במצב טבעי בלי התערבות, שהצמח היה  מייצר את הויטמינים ובנוסף בגלל האדמות הדלילות, גם כמות המינרלים נמוכה ביחס למה שהיה אמור להיות במקור.

אז מה עושים?
מתחילים בהימנעות מכל מיני דברים שגוזלים מכם את המשאבים התזונתיים והיום אנחנו חשופים לכ"כ הרבה דברים כאלה.
תתחילו בהימנעות ממזונות מטוגנים, אלכוהול, עישון גם פעיל וגם פאסיבי, מזונות שמכילים מרכיבים כמו חומרי שימור,צבעי מאכל וכל מיני שמות מוזרים שנמצאים על גבי האריזה באיזור של ה"רכיבים". אם יש רכיבים במאכלים שאתם אוכלים על בסיס קבוע שאין לכם מושג מה הם, תכנסו לגוגל ותבדקו, חשוב שתדעו מה אתם מכניסים לגוף שלכם.
ירקות ופירות לא אורגניים שעלולים להכיל כמויות ריסוס גבוהות זה גם משהו שחשוב לתת עליו את הדעת, במיוחד כי מומלץ לאכול המון פירות וירקות, אך אם הם מאוד מרוססים, אתם מצד אחד עושים משהו טוב כשאתם מקפידים לאכול פירות וירקות אך מצד שני, כל הרעלים האלה ממש לא מוסיפים לבריאות שלכם.
יש פירות וירקות שיותר רגישים לריסוסים וסופחים אליהם יותר מאחרים, למשל תות שדה מתנהג כמו ספוג וסופח אליו את הריסוסים, תפוח עץ, אפרסק, תרד, ענבים למשל הם בין אלה שמושפעים יותר מהריסוסים, לעומת בצל, אבוקדו, אננס, מנגו שפחות מושפעים ואותם פחות קריטי לרכוש אורגני, למרות שתמיד רצוי כן לעשות את ההשתדלות. מידע על הרשימות של הפירות והירקות המרוססים ביותר תוכלו למצוא בקלות דרך גוגל, יש לא מעט מאמרים בנושא הזה.
וכמובן, איך לא, גם סוכר גוזל מהגוף משאבים תזונתיים וזאת רשימה חלקית, אבל כזאת שאתם יכולים כבר עכשיו להתחיל לקחת בחשבון וליצור שינויים בחייכם.
תרופות ואנטיביוטיקות למינהן גם הן גוזלות משאבים תזונתיים. כמובן שזה לא אומר להפסיק תרופות שאתם לוקחים על דעת עצמכם, תהליכים כאלה של הפסקת תרופות חייבים להיות עם איש מקצוע בתיאום עם רופא המשפחה שלכם, אבל זה כן אומר שאתם חייבים לקחת בחשבון שאם אתם צורכים תרופות על בסיס קבוע, יתכן מאוד שאתם סובלים ממחסור תזונתי גדול יותר.
שימו דגש על איכות המזון ולא הכמות שלו וקחו בחשבון שאחסון ממושך של המזון פוגע באיכות שלו.
תרכשו פירות וירקות לפי עונות השנה, ככה שהסיכוי שעברו אחסון לתקופה ארוכה פחות סביר וצרכו אותם כמה שיותר קרוב לרכישה.

 

 

כמה כללים שמבחינתי הם כללי זהב:

 • אל תעשו קניות כשאתם רעבים- תנסו לעשות ניסוי, תלכו לקניות פעם אחת כשאתם רעבים ופעם אחת כשאתם לא ושימו לב להבדלים בעגלות שתצאו איתן.
  בדרך כלל כשאנחנו רעבים נעמיס בעגלה יותר אוכל ממה שהתכוונו ובדרך כלל זה יהיה לכיוון המתוקים וג'אנק.
 • תלמדו מאנשים בריאים ותעשו מה שהם עושים- אלה לא חייבים להיות מומחים.
  תחפשו סביבכם אנשים שמרגישים מצויין, אנרגטיים, העור שלהם נראה צעיר, הזיכרון שלהם טוב, אין להם בעיות עיכול לא מוסברות או כל בעיה אחרת כמו למשל כאבי ראש שהם התרגלו לחיות עם זה. האנשים האלה הם אנשים שאתם יכולים ללמוד מהם המון, כי הם חיים אורח חיים נכון עבור הגוף שלהם.
  בגלל שאנחנו קצת שונים אז לא כל מה שאדם אחד עושה יהיה מדוייק עבורינו, אבל למידה של אורח החיים שלהם תהיה עבורכם התחלה שתוכלו להתחיל ליישם, את הדיוקים עבור הגוף שלכם, אתם תעשו תוך כדי תנועה.
  מה שאני מנסה להגיד הוא, שזה שמישהו בריא ברמה כזאת, זה לא משהו מקרי. הוא חי אורח חיים מסויים שיוצר את זה.
  נכון שיש גורם גנטי, אבל גנטיקה היא לא הדבר היחידי.
  אם הבנאדם היה חי מאוד לא נכון, הוא היה מפתח מחלות, גם אם יש לו גנטיקה לכאורה מצויינת.
  תתעניינו, תשאלו אותו ותקלטו גם את האנרגיה שלו.
  יתכן והוא אדם מאוד רגוע, יתכן שהוא אוהב לצחוק המון, יכול להיות שהוא אוהב לעשות התעמלות בוקר ולאכול סוגי מזון מסויימים, יתכן והוא אף פעם לא מוכן לוותר על שעות השינה שלו, אבל הוא כן ויתר על העבודה שהכניסה לו המון לחץ לחיים…
  זה משהו שתמיד מרתק ללמוד ולהכיר אותו יותר מקרוב, אז אם אתם מכירים כאלה אנשים, תבקשו לשוחח איתם.
 • תזינו את עצמכם בדברים שעושים טוב לגוף ולנשמה
  מזונות ממקורות איכותיים, כמה שפחות מעובדים, כמה שיותר קרובים לטבע, לעולם הצומח, למשהו שלא דרש התערבות של בני אדם בהכנה שלו.
  תפסיקו להיות מחוברים לחדשות ולכל מיני דברים שעושים לא נעים בנשמה וזורעים לחצים ופחדים. אני מבינה את הרצון להישאר מעודכנים ולא לחיות בבועה, אבל אנחנו כן חיים בסוג של בועה גם כאשר אנחנו בוחרים באופן קבוע להזין את עצמנו בחדשות ולשמוע את כל הזוועות שמתרחשות בארץ ובעולם. זאת סוג של בועה שבה אין לכם באמת אפשרות להשפיע, גם אם אתם יודעים את הדברים, לרוב לא תוכלו לשנות אותם, אלא רק להרגיש רע איתם.
  אם אתם רוצים להשפיע, תתחברו לטוב, תחיו חיים רגועים יותר, אופטימיים יותר תזינו את עצמכם במידע שמשפר איכות חיים וע"י כך תשפיעו על החיים שלכם ושל הסובבים אותכם.

 

ולסיום,הדבר שהכי חשוב שתצאו איתו היום הוא שתמשיכו ללמוד.
בעידן של היום יש כ"כ הרבה מידע, לעיתים סותר.
יכול להיות שחלק ממהרצאות ששמעתם פה בפסטיבל כולל ההרצאה הזאת שלי, סותרת למשהו שיצא לכם להכיר או לשמוע.
איך מתמודדים עם זה?
בהתחלה, פותחים את הראש לאופציות שיכולות להיות אולי קצת שונות ממה שהכרתם, ממה שגדלתם עליו, ממה שלמדתם או שמעתם…
אתם לא חייבים לקבל את הדברים שנחשפתם אליהם, אבל כן חשוב שברגע שאתם נחשפים למשהו, גם אם הוא נשמע לכם סותר, לא הגיוני, או משהו שממש עולה לכם התנגדות לגביו, תעצרו שניה לנשום ותחשבו על זה ממקום לא ביקורתי, ממקום אובייקטיבי יותר על מנת באמת לתת על זה את הדעת.
אל תחסמו את הדבר החדש ששמעתם מיד, רק כי זה אולי סותר משהו שאתם מכירים וחיים אותו כרגע.
תבדקו את המידע יותר לעומק (ובעידן של היום זאת לא בעיה להגיע לכל מידע שתרצו) ואחרי שבדקתם, אם יש לכם תחושה טובה לגבי זה, תנסו את זה ותשימו לב לסימנים שהגוף שלכם נותן לכם.
ואם התחושה עדיין לא טובה, הכל בסדר, שימו את זה בצד ותמשיכו הלאה.

הגוף שלנו הוא מופלא ועם קצת תשומת לב תוכלו לשים לב שהוא ממש מדבר איתכם ע"י התסמינים ותחושות שמופיעות לכם לאחר שאכלתם משהו או ביצעתם משהו חדש.
לא תמיד זה יהיה מיידי, יש תגובות שמופיעות קצת בדיליי.
שימו לב מה קורה איתכם בטווח של 3 ימים לאחר שניסיתם מזון חדש או דרך חדשה.
המידע שנמצא סביבכם יכול לעזור לכם, יכול לפתוח לכם את החשיבה לכיוונים חדשים ולתת אפשרויות,
אבל אף פעם אל תשימו את כל האחריות של הבריאות שלכם או כל דבר אחר שקשור לחיים שלכם אצל אף אדם, גם לא המוסדות הכי גדולים ולא הסמכויות שלכאורה צריכות לתת את המענה.
תמשיכו ללמוד ולהתעדכן כל הזמן והכי חשוב, תלמדו להקשיב לגוף שלכם, בתוכו התשובות הכי מדוייקת עבורכם.

פרקים נוספים:

הקצב אומנם מטורף, אבל אתם לא חייבים לזרום איתו

כיצד הקצב המהיר של החיים המודרניים יכול להיות כל כך מלחיץ וכל כך לא הגיוני. הוא גורם לאנשים להרגיש עסוקים ועייפים כל הזמן. בנוסף, הוא…

עקרונות הזהב לבריאות

הגיע הזמן להכיר את "משולש החיים" שכאשר כל אחד מהקודקודים שלו מתקיים, כוח החיים עולה. רואים את זה על אדם שהוא נראה בריא ומקרין בריאות.

הימנעות

במועדון ספר שפתחתי קראנו את הספר "המסע" של ברנדון בייס. ספר מרתק ומומלץ בחום. באחד הפרקים היא משתפת שהייתה נוכחת בסדנה של מורה רוחנית ושם…

למה החלטתי להשתיק את הפיד שלי

בתקופה האחרונה אני עובדת המון על להיות נוכחת ומודעת למחשבות שמתרוצצות לי בראש. וכן, אני מאמינה שמתי שהבפנים שלנו מתחיל להשתנות גם המציאות שלנו כלפי…
דילוג לתוכן