תחושה של חוסר תועלת

כנסו להאזנה

קרה לכם בחיים סיטואציות שהרגשתם בהם לגמרי חסרי תועלת?
אם חוויתם, אתם בטח יודעים שזאת חוויה מאוד לא נעימה. זה פוגע לנו ישר בבטן הרכה.
במצבים האלה נוצרת של סוג של ספירלה שפוגשת אותנו המון במהלך החיים. היא מאפשרת לנו לבחור במסלול המהיר למטה עם אופציה להתרסקות והמסלול השני הוא כמובן המסלול המהיר למעלה. במצבים האלה שחווים חוויה לא נעימה שעולים בה לא פעם תחושות של חוסר אונים, לא תמיד קל לראות את הגוונים האפורים. במקום הזה נולדת בחירה מודעת, לזרום עם הזרם, ממש כמו במפל מים שסוחף אותנו פנימה עד למצב של איבוד שליטה שבלי עזרה חיצונית קשה לצאת ממנו או לצפות את זה מראש שאם לא נצא עכשיו מהמים, מחכה סכנה שניפול. היציאה מהמים היא בחירה מודעת שעושים ודורשת מעט מאמץ, לעומת הבחירה לא לעשות כלום ופשוט לתת לזרם לסחוף אותנו ביחד איתו.

אז מה עושים בסיטואציה שמרגישים חסרי תועלת?

קודם כל מזכירים לעצמנו שאנחנו עושים את ההכי טוב שלנו בכל רגע נתון. ואם מה שעשיתם עד עכשיו לא היה הכי טוב שלכם, תתקנו את זה, ותעשו את ההכי טוב שלכם.
לפעמים גם הבחירה לא לעשות משהו כי זה לא מרגיש לכם טוב ולא מרגיש לכם נכון, זה לעשות את ההכי טוב שלכם. אל תסיקו שבגלל שלא אמרתם משהו או לא עשיתם משהו, נכשלתם.
אם אתם שמים לב שיש דפוסים שחוזרים עליהם שאתם נמנעים ממשהו שכן חשוב לכם, או שאתם עושים משהו שפוגע במישהו אחר, ואתם מרגישים שעשיתם את ההכי טוב שלכם ועדיין זה חוזר שוב ושוב, זה הזמן לבדוק את זה רגע מזווית אחרת, ולקבל עזרה חיצונית.

הקולות בראש שלנו

הדבר השני שיכול מאוד לעזור, זה להיות מודעים לכך שהמוח שלנו אוהב לספר לנו דברים שהם לא בהכרח המציאות. במיוחד אם אתם מוצאים את עצמכם מדברים עליכם בראש בצורה מקטינה. זאת נטייה טבעית שיש לרוב האנשים.
משהו יפה שלמדתי מאישה בשם אואזיס שעוסקת בתכנים הקשורים לנשמה, תודעה ולתכנים הקשורים ליהדות וקבלה זה שמתי שהקולות האלה מופיעים בראש, להשתיק אותם עם איזה קול מצחיק ולא רציני שאתם אומרים לעצמכם בראש כתגובה למחשבה שלילית שקפצה לכם. אני לא זוכרת את המשפט המדוייק שאואזיס לימדה, אבל אני אימצתי לעצמי משהו שמשעשע אותי ואומרת לו "כן כפרה, מה אתה רוצה היום?" ולמה זה משעשע? כי ביום יום אני לא מדברת עם סטייל כפרה ופתאום כשזה בראש, זה נשמע מצחיק וגורם לי לקחת פחות ברצינות את המחשבות שעלו.

תהיו יצירתיים

אפשר להתמודד עם הרגעים האלה הפחות נעימים בצורה מאוד יצירתית. למשל לכתוב לעצמכם שיר קצר ולהלחין אותו ושהוא יהיה מורכב מכל התכונות הכי נפלאות שקיימות בכם ותשירו אותו לעצכם כשתרגישו צורך. אתם יכולים להתשמש גם בלחן של שיר קיים שאתם מאוד אוהבים ולחבר עליו מילים שמשקפות את עצמכם בצורה הטובה והחזקה שלכם.
אם פחות זורם לכם שיר, תחזיקו בארנק דף קטן עם תזכורת לכמה מהתכונות הכי יפות שקיימות בכם וברגע שעולות המחשבות האלה שגורמות לכם להרגיש רע, תוציאו את הדף מהארנק וקראו אותו.

תוכיחו לעצמכם אחרת

כשאתם מרגישים לא מועילים, אתם יכולים להוכיח לעצמכם אחרת. תבחרו באותו רגע לעשות משהו שמוכיח לכם שהקול הזה לא אמיתי. תעזרו למישהו עם משהו. תתנו מחמאה לאדם הזקוק לה. תורידו את הזבל. לטפו את הכלב או החתול שלכם. תגיבו לכמה אנשים על פוסטים ותגרמו להם להרגיש טוב ולחייך. כל דבר כזה לא רק שיעשה טוב לאחרים, זה יעשה טוב לכם ויראה לכם שאתם ממש לא חסרי תועלת.
כמובן שיש עוד דרכים, אבל בעיניי גם אם תבחרו ליישם דבר אחד ממה שהזכרתי פה, אתם בוחרים בספירלה עוזרתם לכם לעלות למעלה.

פרקים נוספים:

ארגון וסדר משנים את החיים

הדרך בה אנו מארגנים את חיינו משפיעה על הבריאות שלנו, על האושר שלנו, על הפרודוקטיביות שלנו ועל מערכות היחסים שלנו. זה גם משפיע בעקיפין על…

ביטחון עצמי

ביטחון עצמי זה מה שעוזר לנו לבנות את החיים שלנו בצורה טובה יותר. נכון שיש עוד מיליון פרמטרים נוספים, אבל בלי ביטחון עצמי, חווים הרבה…

אמונות מגבילות

איך מזהים אמונות מגבילות? על השאלה הזאת אני מנסה לענות הפעם מתוך תובנות מחיי האישיים וגם ממקורות שונים שלמדתי במהלך החיים.

איך לעבור את הצום קל יותר?

אתם צמים ביום כיפור? אם כן, בא לי לתת לכם כמה טיפים שיכינו אותכם השנה לצום שיעבור קל יותר. אגב, לעשות צומות מידי פעם, זה…
דילוג לתוכן