איזון הורמונלי והשמנה

איזון הורמונלי והשמנה

אחד הדברים המאתגרים ביותר כשזה נוגע לתזונה והרגלים נכונים, זה הקושי בשליטה על התשוקות והתנפלות על כל מה שיש למקרר או למטבח כולו להציע לנו ברגע של "חוסר שליטה".
גם אני התמודדתי לא פעם ולא פעמיים עם המקום המאוד מאתגר הזה שנקרא "קרייבינג" או הרגשה של חוסר שליטה, ממש כמו השתוקקות לסם שיש קריז וחייבים מיד לספק את אותו צורך שהגוף כל כך משתוקק אליו.
זה לא שבאמת הגוף זקוק לאותה גלידה, פסטה, שוקולד או לחם שמצאנו את עצמנו אוכלים בלי אף מעצור, אבל זה סימן לזה שכמה דברים יצאו מאיזון.
אז איך זה עובד ולמה אנחנו מוצאים את עצמנו אוכלים יותר מידי?

 

הפלורה שלנו מנהלת אותנו!

נתחיל מהחברים שחיים לנו במעיים, החיידקים.
בטח כבר שמעתם בעבר עד כמה חשוב שתהיה לנו פלורה טובה. הפלורה הזאת היא מילה מאוד יפה לכל אוכלוסיית החיידקים שיושבת במעיים ועוזרת לנו בעיכול, היא מפיקה עבורנו כל מיני חומרים חיוניים לשמירת הבריאות, היא עוזרת לנו לשמור על מערכת חיסון טובה וחזקה וככל שמעמיקים עם המחקר בנושא, מגלים שפלורה תקינה היא קריטית, כי היא עושה הרבה הרבה יותר מזה.
חיידקי המעיים האלה משפיעים  על הבחירות שלנו מבחינה תזונתית, מכיוון שהם תלויים במזון שאנחנו מכניסים לגוף על מנת לשרוד.
החיידקים האלה מסוגלים לייצר חומרים שמחקים את ההורמונים שלנו המאותתים על שובע ורעב.
בנוסף, הם יכולים להשפיע על מצב הרוח שלנו ע"י העברת מסרים למוח בעזרת דופמין וסרוטונין שמעורבים גם הם בהרגלי האכילה שלנו.

 

ומה לגבי ההורמונים שלנו?

הגוף שלנו גם מייצר הורמונים שאחראים לתחושת השובע והרעב שלנו. ברגע שאלה יוצאים מאיזון או שהגוף מפתח מעין עמידות לאחד מהם, כל מנגנון השובע ורעב מעט משתבש.
ישנם המון, אך אביא לכם פה במאמר את הכמה העיקריים שחשוב שתכירו יותר מקרוב.

 

לפטין

הלפטין הוא הורמון המופרש מרקמות שומן, המטרה שלו היא לעודד שובע ולהגיד למוח "די! אין צורך בעוד מזון כרגע". הפעולה שלו היא די מיידית וכאשר אוכלים מזון חלבוני, הלפטין משפיע באופן הרבה יותר חזק ומשמעותי, כי חלבון יוצר הפרשה יותר גדולה שלו.
אצל אנשים בעלי כמות שומן גדולה בגוף המנגנון הזה של הלפטין-מוח משובש, כי מופרש יותר לפטין, עד שהגוף נעשה פחות רגיש אליו אז הוא הופך לפחות ופחות משפיע, מה שאומר שאותם אנשים יאכלו הרבה יותר, מה שיוביל ליותר השמנה ולמעין מעגל שמזין את עצמו באופן שלילי.
לפטין גם גורם לאינסולין להיות פחות בעל השפעה, כי הוא מפחית את הרגישות של תאים אליו.
מצב כזה לאורך זמן יכול ליצור מצב הנקרא "עמידות לאינסולין" המוביל למגוון של בעיות בריאותיות ומצב טרום סוכרתי.
ככל שיהיו פחות רקמות שומן בגוף, המנגנון הזה של הלפטין יעבוד בצורה יותר טובה והשובע יהיה מצב מתמשך יותר.

 

אדיפונקטין

לעומת זאת, ככל שתאי השומן יותר מלאים (כלומר יש יותר שומן בגוף), מופרש פחות הורמון בשם אדיפונקטין, שתפקידו היא לעלות את הרגישות לאינסולין ולשמור ממצבים דלקתיים.
תאי שומן, בעיקר באיזור הבטן מפרישים הכי פחות אדיפונקטין. מצב המסכן מאוד את הבריאות, יכול לעודד סוכרת, בעיות לב ומגוון מחלות דלקתיות.

 

אינסולין

אינסולין שקיבל את הכינוי "הורמון ההשמנה" מכיוון שהוא מכניס את הסוכר לתוך התאים וברגע שיש יותר מידי סוכר בתאים, הוא נאגר כשומן. ברגע שאינסולין מופרש, תאי השומן הופכים למצב אגירה בלבד ומצב כזה אין שריפת שומן.
זה הורמון שמאותת על שובע ומופרש כתגובה לגלוקוז (כלומר סוכר ופחמימות המתפרקות לסוכר) ואינסולין בכמות גדולה מופרשת אצל אנשים שבדרך כלל אוכלים יותר מידי מזונות המעודדים הפרשה גדולה של אינסולין ובדרך כלל הם יהיה בעלי עודף משקל ויתכן שיהיו במצב של עמידות לאינסולין.

 

גרלין

הורמון הגרלין הוא הורמון המעודד רעב,הוא מופרש בקיבה ותפקידו לאותת לגוף להכניס תזונה (או הזנה) הדרושה להמשך תפקוד תקין של הגוף.
ברגע שנכנס משהו לקיבה, במיוחד מזון תופס נפח, כמות ההפרשה שלו יורדת ויורדת.
לכן, כדי להפחית את רמות הרעב שהורמון הגרלין יוצר, יש לאכול מזונות נפח, כמן ירקות ופירות המכילים סיבים תזונתיים, כמו קטניות שעשירות גם הן בסיבים וגם בחלבון המעודדים שובע ובאופן כללי, מזון מלא וכמה שיותר קרוב לטבע.
מזונות היוצרים נפח כמו פסטה לבנה, לחם לבן, אורז לבן ומתוקים, יצרו שובע קצר מועד, מכיוון שהם מתפרקים מאוד מהר ומתפנים מהקיבה ומשם הסוכרים שלהם נכנסים מהר מאוד למחזור הדם ויוצרים תחושת רעב מהירה.
מזון מלא לעומת זאת, יחזיק אותכם שבעים יותר לאורך זמן, כי הסוכר שבהם נכנס באופן איטי והדרגתי לדם.
אז עכשיו כשאתם יודעים את החשיבות של פלורה תקינה ועד כמה חשוב לשקם אותה במידה ויצא לכם לקחת אנטיביוטיקה במהלך החיים באמצעות תוסף פרוביוטיקה ועד כמה חשוב לעזור לגוף שלנו לשמור על איזון הורמונלי בעזרת זה שעושים בחירות חכמות יותר של מזון והורדה של עודפי שומן, כי בכמות גדולה זה גם תורם ליציאה מאיזון ולהרבה יותר רעב ואכילה כתוצאה מזה, מה אתם מתכוונים להתחיל ליישם כבר היום?

אהבתם? מוזמנים לשתף!

עדיין לא קיבלתם את השיעור "בריאות בכמה צעדים פשוטים"?

יכול לעניין אותך גם…

לכולם יש שאיפות ומטרות שהם רוצים להשיג. מטרות כמו למצוא עבודה חדשה, לצאת מזוגיות לא טובה או אולי למצוא זוגיות טובה. מטרות בריאותיות כמו להתחיל…
הרבה אנשים שואלים אותי למה טבעונים לא אוכלים דבש?התשובה הפשוטה והברורה היא: כי דבש מגיע מהחי גם כן! אבל אם רוצים להיכנס קצת לעומק ולהבין…
רוב אוכלוסיית העולם פועלת כך ונשארת במקום ולא מתקדמת לעבר המטרה שהציבו לעצמם. למה זה קורה לרוב האנשים ואולי גם לכם?
אתם נוטים לדחות דברים למחרכך? טים אורבן משתף מה עזר לו לצאת מהמצב הזה של דחיינות ובצורה ממש פשוטה מסביר מה אפשר לעשות כדי להפחית…
דילוג לתוכן