איך להרגיע מחשבות מציפות?

מחשבות מציפות

אנשים שנוטים יותר למופנמות, באופן טבעי משקיעים יותר זמן בחשיבה. מכירים את זה שאתם הרבה זמן רוצים לעשות משהו, אבל לא מגיעים אליו כי כל מה שאתם כן מוצאים את עצמכם עושים, זה חושבים על הדבר הזה מכל כך הרבה כיוונים וזוויות?
בחלק מהמקרים, כבר אין אנרגיה לעשות את הדבר המסויים, או שההתלהבות כבר יורדת.
זה קצת כמו לחיות את החיים עם פסקול קבוע ששמור אך ורק לנו. לכל פעולה הפסקול הזה ישר קופץ לחפש את ההיגיון, מי המעורבים ואיך זה יכול להשפיע עליהם או עלינו ומה יכול לקרות? ואם כן, איך זה ישפיע? ואולי זה משהו שרצוי לא לעשות? וכמובן, שאין לזה סוף, מיוחד אם מחפשים גם שהכל יעשה בצורה הכי טובה ומושלמת שיש ובמידה ויש עוד מעורבים, אז שכולם גם יצאו מרוצים (רק שלא תמיד כל זה אפשרי).
ואז אחרי שהדבר נעשה סוף סוף, הפסקול הזה מופיע שוב במלוא הכוח והפעם בחזור של כל דבר ודבר. מה נאמר? איך נאמר? ולמה אמרנו ככה ולא אחרת? ומה הצד השני התכוון שהגיב באופן המסויים שבחר להגיב? אולי הוא הוא התאכזב ממשהו? ומה ההשלכות של זה על מה שיגיע בהמשך? בעתיד?
המדיה החברתית גם לא ממש עוזרת בזה, כי עבור אלו שחושבים המון ודעתם של אחרים עליהם היא חומר למחשבה לגיטימי, לפני כל פרסום פוסט, תגובה או תמונה, יש המון חשיבה.
כמובן שלהגיד דעה ב"קול", הופך להיות דבר כמעט בלתי אפשרי, כי אחרי שאומרים או כותבים את הדעה, יש מי שיגיב ולא תמיד יסכים. עבור מי שחושב כל כך הרבה, התגובות של האנשים או המחשבה מה אחרים עלולים לחשוב על זה שהעזתי להגיד משהו, יכולה ללוות שעות וגם ימים.

 

לחיות בהווה

כשאנחנו מנסים להחזיר את הפוקוס שלנו כל הזמן להווה, זה עוזר להרחיק מחשבות של מה אמרנו, מה עשינו ומה כל התרחישים האפשריים שיקרו בעתיד בעקבות משהו שעשינו או אמרנו.
זה לא אומר שצריך לפעול ללא מחשבה כלל, כי אז אנחנו נהיה בקיצון השני. מה שזה כן אומר, זה שמתי שהמחשבות צצות ומתחילות לקחת יותר מידי פיקוד, העוגן הזה של "ההווה" הוא עוגן חזק, כי מה שהיה היה, מה שנאמר נאמר. אפשר לשפר לפעם הבאה, אפשר לבקש סליחה אם מרגישים שעשיתם עוול למישהו, אבל המחשבה על זה שוב ושוב רק מכלה את האנרגיות.
יש כאלו שמתרגלים מיינדפולנס, שזאת טכניקה שעוזרת להיות נוכחים בהווה.
מיינדפולנס, או בעברית "קשיבות" זאת טכניקה שמביאה את תשומת הלב למתרחש בהווה, ללא שיפוטיות.
אפשר לעשות מדיטציה שמפוקוסת במיינדפולנס כמו בוידאו:

ואפשר גם ללא מטידציות, לעצור רגע, לעשות נשימה עמוקה ולשים לב איזה מחשבות רצות לכם כרגע בראש? איך זה משפיע על מה שאתם מרגישים כרגע? וכך אתם הופכים להיות מודעים מה מתרחש אצלכם במחשבות וכתוצאה מזה, ברגשות, שבסופו של דבר משפיעים על מה שאתם עושים או לא עושים כרגע.

 

איפה תשומת הלב שלכם נמצאת?

אחרי ש"תופסים על חם" את הדפוס הזה, זה כבר עניין של בחירה מה עושים עם זה כרגע. אופציה אחת, היא להמשיך על אותו קו. אופציה שניה, היא להמשיך לעשות עוד כמה נשימות, ולחשוב על משהו שמשרת אתכם לטובה. למשל, משהו שאתם רוצים לקדם, ארוחה טעימה שאתם רוצים להכין, אדם יקר לליבכם שפגשתם לאחרונה. המטרה היא לשים תשומת לב על משהו אחר, שהוא לא המחשבות האלה שטוחנים אותן שוב ושוב ושוב, והן לא ממש תורמות לבריאות הנפשית ולחיים בכלל.
במיינדפולנס, המטרה היא להשאיר את תשומת הלב על ההווה. אוכלים בדיוק ארוחה? תהיו במודעות לכל מכוון הטעמים בביס שלקחתם. שימו לב לכמות הלעיסות שלכם. פשוט תהיו נוכחים ברגע הזה.
כל פעם שחוזרים לרגע הנוכחי, בוחרים להסיט את תשומת הלב מעולם הפנימי שיכול להיות לפעמים תובעני מידי, לתחושות הגופניות של מה שאנחנו מבצעים ברגע זה. ע"י זה יוצרים סוג של נתק מכל הרעש הלבן הזה שנמצא במחשבות שלנו ומשפיע על היום יום שלנו.
טיפים טובים זה להתמקד בנשימה, בנוף שבחוץ, בציוץ הציפורים, בתמונה שעל הקיר ומוזמנים כמובן להוסיף עוד רעיונות ל"עוגנים" כאלה שניתן להתמקד בהם כדי לשים את הפוקוס לכאן ועכשיו ולא למחשבות שמתרוצצות בראש.

 

מה עוד יכול לעזור?

אני מצאתי שתעסוקה בדברים שמלהיבים אותי ועוזרים לאנשים אחרים, גם מפחיתה את כמות הזמן שהמחשבות מנהלות אותי.
כאשר אני לוקחת על עצמי פרוייקטים שונים שמשאירים אותי בעשייה כמעט על בסיס יומי וקבוע, אני פורחת ואנרגיות שלי נשארות גבוהות ובזמנים האלה באופן טבעי יש פחות זמן למוח לחפור.
בתור מי שלמדה והתנסתה לא פעם בפרחי באך, הם עוצמתיים ובפורמולות מתאמות שאישית אפשר לעזור להוריד מהרעש שעודף המחשבות יוצרות וגם הרבה מעבר לזה.
אחת התמציות מבין ה-38 תמציות של פרחי הבאך המתמקדת במחשבות.
מתוך המרכז של ד"ר באך:
"התמצית למחשבות ודיבורים מנטליים לא רצויים החודרים לתודעה ומונעים ריכוז…התמצית עוזרת לנו לחשוב ישר. אנחנו יכולים להתמודד בשקט ובאופן רציונלי עם כל הבעיות הבסיסיות שעלולות לגרום לבעיה."
במידה ואתם מעוניינים בפורמולה של פרחי באך, צרו איתי קשר דרך "צור קשר".

אהבתם? מוזמנים לשתף!

עדיין לא קיבלתם את השיעור "בריאות בכמה צעדים פשוטים"?

יכול לעניין אותך גם…

מה זה עקרון הספירלה ואיך הוא משפיע עלינו בחיים? איך אפשר לרתום את הכוח הזה למטרות שאותם אנחנו רוצים להשיג בחיים.
דילוג לתוכן