איך לדאוג לעצמנו במהלך הקורונה?

כנסו להאזנה

ימי הקורונה המטורפים.
אנחנו חיים תקופה שתירשם בסיפרי ההיסטוריה.
איך כל העולם השתתק בעקבות וירוס.
והיום אני בוחרת לדבר קצת על מה אנחנו יכולים לעשות כדי לדאוג לעצמנו במהלך התקופה הזאת, פיזית ונפשית, כיוון שהמצב הרגשי שלנו מאוד משפיע גם על החוסן הפיזי שלנו וזה עובד גם הפוך, כשהגוף הפיזי שלנו חלש, זה ישפיע על איך שאתם חווים את החיים. זה ישפיע על מצב הרוח שלכם והתפקוד המנטלי שלכם.

לא סתם בחרתי בכותרת איך לדאוג לעצמנו, כיוון שזה הרבה מעבר ל"מה צריך לעשות".
זה אחלה לשמור 2 מטר, לצאת מהבית רק כשחייבים ממש, לשים כפפות, לשטוף ולחטא את הידיים בכל הזדמנות, אבל זה הרבה מעבר לזה.
האמת היא שיש משהו מאוד פרדוקסלי בכל הסיפור, כיוון שידוע שברגע שרמות הפאניקה והלחץ עולים, מערכת החיסון שלנו יורדת.
מערכת החיסון שלנו מתפקדת באופן מיטבי כאשר הגוף מקבל את ההזנה האולטימטיבית שלו, שזה מזון בריא עשיר בערך תזונתי וכאשר אנחנו בשמחה.
לא סתם אומרים "מצווה גדולה להיות בשמחה".
מי שאמר את זה, הבין משהו באיך הפיזיולוגיה שלנו עובדת.

ובכל זאת, החרדה מחלחלת, כי מעבר לאיום הזה שנקרא קורונה, הכל פתאום השתתק.
אנשים איבדו את מקום העבודה שלהם, עסקים קורסים, ולחלק מהאנשים אין רזרבות כספיות כדי להמשיך להתקיים. אני לא רוצה להיכנס פה לעומק מבחינת מה אני חושבת על המצב הזה, התסכול הגדול שאני מרגישה מצד מקבלי ההחלטות, כי המטרה שלי היום היא להביא לכם את הצד השני. הצד שיותר ישמור עליכם ועל הקרובים לכם.

דווקא בימים האלה, חשוב מאוד ליצור לעצמכם שגרה של טיפוח. אני לא מתכוונת לטיפוח של לעשות פן בשיער ולהתאפר, אלא טיפוח מהכיוון של לחשוב על עצמכם, להשקיע בעצמכם ולתת גם לסביבה שלכם את המוטיבציה וההשראה לעשות אותו דבר.
נכון, העולם שלנו השתנה מקצה לקצה תוך תקופת זמן קצרה, וזה מאוד מטלטל ויכול להכניס למערבולת רגשית לא פשוטה, אבל ברגע שתתחילו ליצור לעצמכם שיגרה, תתחילו לבנות קצת יותר יציבות, שכל כך חסרה בימים האלה.

וחוץ מזה, תחשבו על זה רגע. בשגרה של לפני הקורנה, רוב הסיכויים שהייתם עסוקים סביב השעון עם שגרת החיים, שבדרך כלל סובבת סביב עבודה ומשפחה, רוב האנשים משאירים את עצמם והצורך שלהם לסוף הרשימה. הקורונה מביאה איתה הזדמנות לשנות את זה ולהתחיל ליצור שגרה שדואגת גם לכם.

אם אתם חושבים לעצמכם "מה הטעם? כשאחזור לשגרה אז השגרה הקודמת תחזור" אז קודם כל, אני מאמינה שיהיו דברים שתעשו ותראו כמה טוב זה עושה לכם וכמה טוב זה מרגיש ותחליטו לפחות על חלק מהדברים כן לשמור ופחות להתפשר עליהם ונגיד וגם אחרי הקורונה לא תשמרו על שום דבר, לפחות את התקופה הזאת תעברו בצורה קצת יותר שפויה ותעשו משהו טוב עבור עצמכם. מגיע לכם, לא?
מקווה מאוד שאתם מרגישים ומאמינים שכן, כי אם לא, זה כבר פרק שלם לפודקסט אחר.

אז איך השגרה הזאת שדואגת לעצמכם יכולה להיראות?
אין פה מתכון ספציפי שמתאים לכולם. לכולנו יש העדפות שונות.
אני יכולה להגיד לכם למשל לעשות מדיטציה, אבל לא לכולם יש סבלנות לזה. כמובן שזה גם עניין של אימון, אבל המטרה פה היא שהדברים שבחרו לעשות יהיו כאלה שתוכלו להתמיד בהם ותהנו מהם.
אז למשל עצה שכן אני יכולה לתת לגבי מדיטציה, היא לעשות משהו קצר אם מרגיש לכם שאתם לא מסוגלים לשבת הרבה זמן בדממה ולרוקן את המחשבות.
שבו במקום נוח, ותעשו נשימות עמוקות איטיות במשך דקה או שתיים. זאת דרך טובה להתחיל.

ומה שחשוב שתשאלו את עצמכם קודם כל, זה מה עושה לכם שמח בלב? האם זה המגע של השמש על העור שלכם? אם כן, תפרגנו לעצמכם זמן שמש במרפסת שלכם או עד 100 מטר מהבית שלכם, כמובן בצורה אחראית שבה אתם שומרים על עצמכם.

מוזיקה עושה לכם טוב בנשמה כמו שהיא עושה לי? אל תוותרו על הזמן הזה ביום שנועד לשמיעה של מוזיקה. במקרה שלי אני אוהבת לסיים את היום עם חליטת צמחים כשבאוזניים הפלייליסט של המוזיקה שלי מתנגן.
האמת היא שגם עכשיו כשאני מכינה את התוכן לפודקסט הזה, באוזניים מתנגנת מוזיקה ששומרת אותי באנרגיה גבוהה וטובה, שזאת בדיוק סוג האנרגיה שאני רוצה ליצור בה כל דבר שיוצא לי ליצור עבור אנשים ועבור עצמי.

זה יכול להיות זמן טוב להשלים פערים בטלפון או בתוכנת זום עם המשפחה היותר רחוקה שלכם, עם חברים ואנשים שתמיד כיף לכם להיות חלק מהסביבה שלהם.

זה יכול להיות זמן טוב לטפח כישרון שלכם, או לעסוק בתחביב.

זה יכול להיות זמן נפלא ליצור לכם שגרת טיפוח פיזית, כן, כזאת שכוללת מסכות לשיער, לפנים.

זה זמן טוב לנסות כל מיני מתכונים חדשים, לאפות ביחד עם הילדים, לשחק ביחד כמשפחה.

תהיו יצירתיים. אתם מכירים הכי טוב מה הלב שלכם אוהב ורוצה. המטרה היא לאפשר לעצמכם לעשות דברים במהלך היום שמעבירים אתכם מהאנרגיה החרדתית וחוסר הוודאות לדברים של מפלט. וכן, מפלט. זה לא אומר שאתם מתכחשים למציאות, אבל זה כן אומר שאתם לא מוכנים להיכנס לכל הבוץ התובעני הזה שלא מקדם אתכם לשום מקום.
הרי אם רוב הזמן אתם עסוקים בשמיעת חדשות, זה לא בדיוק יקדם את הבריאות הנפשית שלכם, זה רק יגרום לכם להיכנס לתוך בוץ תובעני וממכר.
אני הגבלתי את כמות החשיפה שלי לתקשורת. אני מתעדכנת פעם ליום, בלילה בדרך כלל. פשוט נכנסת לאתר חדשות ורואה אם יש הנחיות חדשות או משהו שחשוב שאדע ואחר כך ממשיכה עם החיים שלי.

אם יש לכם צורך לבכות, תבכו. זה לא הופך אתכם לחלשים, זה הופך אתכם לאנושיים. גידלו אותנו להיות רובוטים. גידלו אותנו עם גישה של "תהיו חזקים", התהיו חזקים הזה, זה בעיניי תהיו רובוטים. אנחנו לא רובוטים, אנחנו בני אדם ולא סתם יש לנו את היכולת לבכות. הבכי עוזר לנקות את מה שיושב בפנים.
אז אם יש רגעים של עצב, רגעים של חוסר אונים, תאפשרו לעצמם גם להתפרק וכשאני אומרת להתפרק, אני מתכוונת לבכי בריא כזה, מכל הלב. אחר כך מרגישים הרבה יותר טוב.

אם אתם נמצאים כרגע במקום שיש לכם כל מה שאתם זקוקים לו. שאין לכם דאגות באשר איך תקנו את הארוחה הבאה שלכם, או דברים חיוניים אחרים, אתם נמצאים בעמדה שאתם יכולים לעזור למי שכן זקוק. תתמכו בעסקים כחול לבן. תתרמו למי שנזקק כרגע. תתמכו נפשית באלו הזקוקים לכך. סומכת עליכם שתמצאו את הדרך שלכם. ברגע שאתם בצד הנותן אגב, אתם בוחרים להיות בתוך מעגל ההשפעה שלכם. האמת היא שעצם זה שתדאגו לעצמכם אתם כבר עושים פעולה שמשפיעה עליכם לטובה, אבל ברגע שאתם גם בוחרים לעזור למי שביכולתכם לעזור לו אתם לוקחים את זה אפילו לשלב הבא. אם אתם בוחרים רק לעשות עבור האחר ולא עבור עצמכם, זאת דרך שיכולה לשחוק אתכם בסופו של דבר, לכן חשוב שתיצרו שגרה שמאפשרת לכם לדאוג לעצמכם וכשזה מטופל תוכלו לתת יד למי שזקוק ושיש ביכולתכם לעזור לו.

וכמובן, איך אני יכולה לסיים את הפרק הזה בלי כמה מילים על הפן הפיזי.
הבנתם כבר עד כמה הפיזי מושפע מהנפשי, ועכשיו שהנפשי מטופל, חשוב גם לאפשר לגוף את מה שהוא זקוק לו כדי לתפקד אופטימלי.

אנחנו בונים את הגוף שלנו בעזרת הדלק שאנחנו נותנים לו. אם רוב הזמן אתם ניזונים מזבל, אתם לא ממש מספקים לגוף שלכם דברים לעבוד איתם ולהפך, אתם מעסיקים אותו ומכבידים עליו עם כל הרעלים והפסולת שממנה הוא אמור להפיק את המשך הקיום שלכם. סורי על הדרמתיות, אבל זה די נושא דרמתי.

חשוב להזין את הגוף כל הזמן, אבל בעיקר בתקופה הזאת במזון אמיתי. כמה שיותר קרוב לטבע. כמה שפחות מטוגן, כמה שפחות קמח לבן, כמה שפחות סוכר וכל הדברים שאתם כבר יודעים, אבל מתקשים ליישם.
ההמלצה שלי במיוחד בימים האלה במיוחד זה להיות חברים מאוד טובים של מכונת מיצים ובלנדר. זאת הדרך שלכם להכניס המון המון רכיבים מזינים בצורה שלא דורשת המון התעסקות.
תתחילו להכין לעצמכם שייקים, אפילו יותר מאחד ליום.
וכמובן, מיצים. שימו לב שאם אתם מכינים מיץ, מומלץ לבסס אותו על ירקות, כי פירות כמיץ לא מגיבים בגוף בצורה טובה כמו באופן השלם או הטחון שלהם, כיוון שהם ללא הסיבים התזונתיים שלהם שבולמים את התנהגות הסוכר בגוף.

אני ממש ממליצה לכם להכיר את אנדרו סול, הוא אחד המומחים הכי גדולים בעולם בכל הקשור להשפעת ויטמינים ומינרלים על הגוף שלנו. אני מצרפת בעמוד הפרק הזה באתר שלי קישור לוידאו שלו שהוא מסביר את החשיבות הענקית של ויטמין C. הוא חשוב בכל יום רגיל, אך במקרה של הקורונה הוא יכול ממש להציל חיים. וכן, אני שוב נשמעת דרמתית, אבל יש לי סיבה טובה. זה מידע שבעיניי כל אדם צריך להיות מודע אליו.
בנוסף הוא מפרט גם על ההמלצות שלו לצריכה של ויטמין D שלרובנו חסר ועכשיו שאנחנו בבתים, הסיכוי לקבל אותו רק הולך ופוחת יותר. בנוסף הוא ממליץ על צריכת המינרלים אבץ, סלניום ומגנזיום. כל אלה עוזרים לשמור על מערכת חיסון חזקה ומתפקדת טוב.

מבחינת המינונים, הוא מסביר אותם בוידאו, אבל אגיד אותם פה לטובת מי שמתקשה עם אנגלית. שימו לב שמה שאני אומרת פה זאת המלצה בלבד, כל אדם צריך לעשות את המחקר והבדיקה האישית שלו.
ההמלצה היא לשים לב שכל יום אתם מכניסים לגוף שלכם כמות של 3,000 מ"ג של ויטמין C, לחלקכם זה ישמע הזוי ויותר מידי, במיוחד כי בתזונה קשה מאוד להגיע לכמויות האלה, אך ויטמין C בכמויות גבוהות הוכיח את עצמו כבר שנים רבות ביכולת שלו להתמודד בצורה טובה עם מחלות חורף, שפעת ואפילו יש כאלו שמעידים שגם דלקת ריאות. במידה וכבר חולים בקורונה ויש תסמינים, כמות של 3,000 לא מספיקה.
את הויטמין הזה יש לצרוך לאורך היום במנות קטנות, בין 500 מ"ג ל-1000 מ"ג בכל לקיחה.

הוא ממליץ גם על ויטמין D3, שזה ויטמין D בנגזרת הפעילה שלו. ממנו הוא ממליץ לקחת 2000 יחידות בינלאומיות, אם אתם במחסור, תתחילו מכמות של 5000 ואחרי שבועיים תרדו ל-2000.

אבץ הוא ממליץ 20 מ"ג, סלניום 100 מק"ג ומגנזיום 400 מ"ג. כל המינונים האלה מתיחסים למינון יומי.

אני רוצה לאחל לכולנו שנעבור את התקופה המטורפת הזאת בצורה מחוזקת, פיזית ונפשית.

פרקים נוספים:

שינוי ברמת הזהות

לכולנו יש בראש מעין תמונה של הגרסה היותר טובה של עצמנו. הגרסה שמחליטה לאכול בריא, ובאמת עושה מזה אורח חיים שנמשך לאורך זמן. הגרסה הזאת…

איך לעבור את הצום קל יותר?

אתם צמים ביום כיפור? אם כן, בא לי לתת לכם כמה טיפים שיכינו אותכם השנה לצום שיעבור קל יותר. אגב, לעשות צומות מידי פעם, זה…

משברים ופחדים

בתקופה שאנחנו נמצאים עכשיו יכולים לצוץ לא מעט פחדים ואנשים מוצאים את עצמם במשברים וחרדות. הפרק היום מציע צורת הסתכלות שונה על המצב ודרך לצאת…

שתיקה יפה לחכמים

שתיקה עוזרת לנו להתחבר לחוכמה הפנימית שלנו ולהיות מודעים יותר. זה מאפשר לנו לשים לב לרגע הנוכחי. תרגול שתיקה יכול לעזור לנו לשלוט ברגשות ובמחשבות…
דילוג לתוכן