אמונות מגבילות

כנסו להאזנה

אמונות מגבילות הן משהו שיכול לתקוע את החיים במשך שנים במקומות שלא רוצים להיות בהם ולמנוע התקדמות לעבר מימוש של דברים שאדם רוצה בחייו. לא תמיד קל לזהות את האמונות המגבילות שמנהלות אותנו, אבל לפעמים אנחנו יכולים לראות שהן קיימות על ידי הבחירות והמעשים שלנו.

איך תזהו האם קיימת בכם אמונה שמגבילה אתכם?

זה קצת טריקי, כי מדובר באמונות שלרוב יצרנו אותן בילדות והן רצות ברקע, וכאילו הפכו להיות מי שאנחנו מבלי שנהיה מודעים להן, למרות שהן ממש לא מי שאנחנו, אך ההשפעה שלהן עלינו לא קטנה.

הנה כמה סימנים לנוכחות של אמונות מגבילות:

הרגשה או ההתנהגות הנובעת מחוסר קרדיט לעצמכם. תחושה שמשהו לא בסדר עם מי שאתם. השוואה לאחרים על בסיס קבוע ותמיד השוואה כזאת שמוציאה את הצד האחר טוב יותר.תחושת כשלון מתמדת וביקורת עצמית מאוד גבווהה על כמעט כל דבר. לא מספיק יפים, חכמים, גבוהים, נמוכים, שמנים או רזים וכו'…תחושה שאתם לא מספיק מוכשרים או טובים על מנת לבצע עבודה מסויימת ופחד לקחת סיכונים.

יש גם קושי מאוד גדול לשמוע ביקורת, גם אם היא ביקורת בונה, עבור מי שיש אמונות מגבילות דומיננטיות, זה יכול להיות הרסני.

יש צורך כל הזמן לרצות אחרים ולהימנע מלהגיד את הדעות שלכם. קושי להיות לבד ופחד נטישה. לחלק מאנשים זה גם יכול להגיע לביטוי עם כסף, קושי להרוויח אותו (מגיע שוב מהמקום שאדם לא מספיק מהעריך את היכולות שלו).

ג'יימי סמארט המגיע מעולם ה-NLP אומר שבכל אמונה מגבילה יש שני חלקים עיקריים שמאפשרים לה להיווצר ולהמשיך להתקיים:

החלק שהוא מכנה אותו החלק "החושב", שזה חלק שמבחינתו הכל מקובל. גם היכולת שלנו לעשות משהו בצורה מושלמת וגם בדיוק הפוך. הוא יכול לחשוב שהכל זה גורל או שהכל זה היצירה האישית שלנו. כלומר החלק החושב יכול לחשוב כל דבר ולהפוך אותו לאמת ומציאות.החלק השני קיבל את הכינוי החלק "המוכיח" שהתפקיד שלו זה להוכיח את מה שהחלק החושב חושב.הוא מסנן את המידע מהעולם החיצוני ככה שהוא יתמוך אך ורק במה שהחלק החושב חושב.זאת הסיבה שאומרים שאם אתם חושבים שאתם יכולים לעשות דבר מסויים אתם צודקים ואם אתם חושבים שאתם לא, אתם גם צודקים. החלק המוכיח יוודא שכך יקרה.

פרקים נוספים:

ביטחון עצמי

ביטחון עצמי זה מה שעוזר לנו לבנות את החיים שלנו בצורה טובה יותר. נכון שיש עוד מיליון פרמטרים נוספים, אבל בלי ביטחון עצמי, חווים הרבה…

עקרונות הזהב לבריאות

הגיע הזמן להכיר את "משולש החיים" שכאשר כל אחד מהקודקודים שלו מתקיים, כוח החיים עולה. רואים את זה על אדם שהוא נראה בריא ומקרין בריאות.

מה המשמעות?

בספר "האדם מחפש משמעות" של ויקטור פרנקל, פסיכיאטר ששרד את השואה טוען שהחובה של כל אדם זה למצוא משמעות לחייו. איך מוצאים את המשמעות לחיים?

לוקחים את הכוח שלנו בחזרה

אנחנו חיים בתקופה שתכתב בספרי ההיסטוריה, ויש המון המון קולות ודעות שונות בימים האלה שסותרים אחד את השני. אחד הקולות האלו מגיעים מד"ר ברוס ליפטון,…
דילוג לתוכן