מה זה טיפול עצמי?

כנסו להאזנה

מה זה טיפול עצמי/ דאגה עצמית?

קודם כל בעברית זה נשמע לא ממש טוב, אבל לא מצאתי את המילים המתאימות שמעבירות את המהות שצמד המילים Self Care שבאנגלית מצליחות להעביר.

הדבר הראשון שחשוב לדעת זה שלא מדובר במשהו שהוא אגואיסטי או שהוא הופך אתכם למרוכזים רק בעצמכם. לא. בדיוק ההפך האמת.

זה מאפשר לכם לקחת חלק פעיל בחייכם על מנת לשפר אותם, להרגיש יותר טוב פיזית ונפשית. כשאתם דואגים לעצמכם, אתם מתפקדים יותר טוב ביום יום ולכן גם מי שחי סביבכם יהנה מכך ואולי אפילו יקבל השראה לעשות את זה גם בעצמו.

ההגדרה של טיפול עצמי היא כל פעילות שאנו מבצעים במכוון בכדי לדאוג לבריאותנו הנפשית, הרגשית והגופנית.

 

יש פה משהו טריקי כי מבחינה תיאורתית, זה מאוד ברור ואולי גם מרגיש פשוט, אבל בפועל זה משהו שאנחנו לעיתים קרובות מתעלמים ממנו. טיפול עצמי טוב הוא המפתח לשיפור במצב הרוח ולירידה בלחצים וחרדות. זה גם מפתח למערכות יחסים טובות יותר, קודם כל מול עצמכם וכמובן שגם עם אחרים.

 

מתי בפעם האחרונה עשיתם משהו עבור עצמכם? אתם זוכרים משהו כזה?

אם לוקח לכם הרבה זמן להיזכר, הפרק הזה מוקדש לכם במיוחד!

מי זקוק לזה במיוחד?

אם אתם מגדירים אתכם אנשים רגישים מאוד ו/או מופנמים, הטיפול העצמי חשוב אפילו עוד יותר עבורכם, כיוון שקיימת נטייה טבעית להרגיש מאוד מוצפים מבחינה רגשית, לשים את הצורך של האחרים לפני הצורך שלנו, להרגיש מרוקנים מאינטרקציות חברתיות, לפול למצבי רוח משתנים על בסיס קבוע ובאופן כללי לא ממש להסתכל על הצורך האישי שלכם.

ברגע שאתם מחליטים בצורה מודעת להקדיש לעצמכם קצת יותר תשומת לב ולעשות דברים שממלאים אתכם בשמחה, אתם מחזקים את הקשר ואהבה שלכם לעצמכם. חלק מהעניין זה לגלות מה הצורך והרצונות האמיתיים שלכם וכלל שתאפשרו את זה לעצמכם יותר ויותר, תגלו על עצמכם דברים חדשים וכישרונות שלא ידעתם שקיימים בכם.

 

ואם אתם עוצרים שניה וחושבים לעצמכם שגם ככה החיים שלכם עמוסים, מתי תוכלו לאפשר לעצמכם להקדיש זמן לעצמכם. הרי זה מרגיש כמו פריבילגיה ששמורה רק למי שיש לו זמן מיותר, אז חשוב לי לעצור שניה במידה וזאת המחשבה שלכם.

אנחנו כל כך עסוקים בלהיות עסוקים כל הזמן. צריך לפרנס, להקדיש זמן למשפחה, לחברים, למטלות הבית, התחייבויות וסידורים שונים. הכל חשוב, אבל האם זה יותר חשוב מהבריאות הנפשית שלכם? מהבריאות הגופנית שלכם? מהאושר שלכם?

כפי שכל הדברים מסביב חשובים, הגיע הזמן להפנים שלהקדיש זמן לעצמכם זה לא פחות חשוב. לטפל בצורך שלכם, לא פחות חשוב מכל צורך אחר שקיים בחייכם.

כשאתם חיים בצורה שלא מתעלמת לגמרי מכם והצורך שלכם, היום יום שלכם יכול להפוך לרגוע יותר, לנעים ויעיל יותר. בנוסף, מצאתי שזה גם עוזר לעלות את תחושת הערך העצמי, כי כשאתם מתחילים להשקיע בעצמכם, אתם מפנימים את זה לאט לאט שאתם ראויים לזה.

בדרך כלל הנטייה בעיקר אצל אנשים רגישים מאוד זה לבטל את עצמם ואת הצורך שלהם, אז זה יכול בהתחלה להרגיש קצת מנוגד לטבע שלכם, אבל לאט לאט תגלו שדרך זה אתם מעריכים את עצמכם יותר ואם אתם לא תשימו לב לזה, הסביבה שלכם תתחיל לשים לב לזה באיזה שלב.

 

החיים כמו העונות בטבע לפעמים סוערים, לפעמים יותר רגועים, לפעמים קיימת חמימות ולפעמים נהיה קצת קודר. הטיפול העצמי כשהופך להיות הרגל, הוא סוג של עוגן לכל הרגעים שהחיים מפגישים אותנו.

זה משהו שישמור עלינו, שיספק לנו מעין יציבות. כשהחיים הופכים להיות חיים מאתגרים יותר, זמן האיכות עם עצמכם יעזור לכם לעבור את זה בצורה שפויה יותר.

ואיך נראה זמן האיכות הזה?

טיפול עצמי הוא שם כולל להמון דברים וזה מאוד תלוי בכם ובמה שהנפש שלכם רוצה. במקרה שלי טיפול עצמי מגיע בדמות של מוזיקה. מגיל קטן מוזיקה מבחינתי היא אוויר לנשימה. כל יום יש לי את הזמן שלי עם האוזניות ועם מוזיקה שעושה לי שמח על הלב. זה יכול להיות מקלחת חמה עם לבנדר, מסכה מפנקת לפנים, תור למספרה לרענון המראה, מדיטציה של כמה דקות על הבוקר או הערב, כתיבת המחשבות על דף, קריאת ספר, להכין לי ארוחה בריאה וטעימה, לנסות מתכון של קינוח חדש ועוד…

הבנתם את הרעיון? כל דבר שעושה לכם טוב וכיף.

אגב, זה גם יכול להיות מעורב עם עוד אנשים במידה וזה מה שעושה לכם טוב. לפעמים מצאתי שזה בדיוק מה שאני הייתי צריכה. פגישה עם חברה טובה, או ערב שקט עם בן הזוג עם אוכל טעים ונטפליקס.

 

בנוסף, זה גם יכול להגיע כזמן שאתם מקדישים ליישום של טכניקות הרגעה במידה ואתם נוטים לחרדה ביום יום שלכם כמו למשל יוגה, מדיטציה, מסאג', שיחות עם פסיכותרפיסטים או אנשים קרובים שמבינים אתכם. וזה יכול להיות גם כמה דקות של נשימות עמוקות שהפלאפון שלכם מתזכר אתכם לעשות כמה פעמים במהלך היום.

 

תזכרו שלטיפול עצמי יש את הכוח ליצור תגובת שרשרת חיובית בכל תחומי החיים שלכם. ככל שתיישמו מזה יותר ביום יום שלכם, אתם תגלו שיש לכם יותר אנרגיה ומצב רוח טוב לשאר הדברים בחייכם.

פרקים נוספים:

המרדף אחר אושר

אושר הוא משהו שכל אחד חווה אחרת. יש אנשים שמוצאים אושר בהצלחה בקריירה, בעוד שאחרים מוצאים אותו בהנאות הפשוטות של חיי היומיום. למרות הדרכים הרבות…

תהיו אתם

בעידן שכל אחד מנסה להיות מישהו אחר להתאים את עצמם לסביבה, חשוב שניה להזכיר לעצמכם מי אתם ומה נכון לכם.

למה להגיד לא לאחרים זה להגיד כן לעצמך

"כשאני אומרת לא למישהו, אני אומרת כן לעצמי". הזמן שלנו בעולם הזה מוגבל, השאלה היא מה אנחנו עושים עם הזמן הזה?

על להיות צודקים וטעויות שאנחנו עושים

כמה חשוב שנקבל את זה שאנחנו לא תמיד צודקים ושטעויות זה חלק נורמלי מלהיות אנושי. האם יש גם צד חיובי בטעויות? הזדמנויות שעלולות לצוץ? ומה…
דילוג לתוכן