כשאנחנו יודעים מי אנחנו – אנחנו נעשים חופשיים

כנסו להאזנה

כשאנחנו יודעים מי אנחנו, אנחנו נעשים חופשיים.

מודעות עצמית נובעת ממודעות למי אנחנו, מה הרצונות שלנו, מה אנחנו צריכים ולמה קיבלנו את ההחלטות שקיבלנו. ככל שאדם מכיר את עצמו טוב יותר, הוא יכול לקבל החלטות טובות יותר עבורנו. הפעולות והבחירות שנעשות הן לא תוצאה של השפעה חיצונית, אלא פנימית. ובכל זאת, למרות שרובנו מודעים לעניין הזה, אנחנו עדיין מאוד קשורים למה שאנחנו חושבים על עצמנו ולמה שאחרים חושבים עלינו. למעשה, אנחנו מבלים כל כך הרבה זמן במחשבה על עצמנו, שזה כמעט כאילו אנחנו כבר לא יודעים מי אנחנו באמת.

מגיל צעיר מאוד מלמדים אותנו מה לחשוב ולהרגיש, ואנחנו לוקחים את זה כמובן מאליו. אנחנו מאמינים שאנחנו רק מי שאנחנו ואיך אנחנו מרגישים לגבי עצמנו, והשאר מגיע על פי איך שהסביבה מעריכה אותנו. זה לא נכון. החיים שלנו הם סדרה של חוויות. חוויות אלו יוצרות רגשות, מחשבות ואמונות. אנחנו הרבה יותר מהחוויות שחווינו במהלך החיים שלנו. הרבה יותר ממה שאנחנו מאמינים או לא מאמינים על עצמנו.

עוד משהו שאנחנו לא לגמרי משוחחרים ממנו כחברה וזה די טריקי, זה הציפיות שלנו מעצמנו ושל החברה מאיתנו. לכולנו יש ציפיות, או סטנדרטים, לגבי איך אנחנו צריכים לחיות את חיינו. אנחנו חושבים שאנחנו צריכים לפעול בדרך מסוימת, להיראות בצורה מסוימת ולומר דברים מסוימים. אבל בסופו של דבר אנחנו קשים מדי עם עצמנו כשאנחנו לא עומדים בציפיות של עצמנו. למעשה, לעולם לא נוכל להיות חופשיים לחלוטין עד שנלמד לחיות לפי הכללים שלנו ולא לפי השוואה לחברה ומה שהחברה מגדירה כמשהו שיש לשאוף אליו. אנחנו צריכים להיות חופשיים מהציפיות והלחצים של אחרים כדי להתאים לרעיונות שלהם לגבי מה אנחנו צריכים להיות ואיך חיים מוצלחים אמורים להתנהל. אנחנו צריכים להיות מסוגלים לבטא את עצמנו, להיות יצירתיים וללכת אחרי הרצונות שלנו. זו המשמעות האמיתית של חופש בעיניי.

מה שאני למדתי עם הזמן זה פחות לנסות להתאים את עצמי לחוקים והכללים של החברה והסביבה, אלא להכיר מי אני, מה הרצונות שלי, מה הערכים שלי, מה הדברים שחשובים לי יותר, מה פחות, מה היכולות שלי והחוזקות שלי, מה עושה לי טוב ומה מרגיש לי טבעי ושם לשים את האנרגיה שלי ותוך כדי תמיד לנסות להיות ולפעול באופן הכי טוב שאני יכולה באותו זמן. ללמוד מהטעויות, מהניסיונות, מהכשלונות וההצלחות ולהשתמש בלקחים הללו כדי להפוך לגרסה משודרגת ומודעת יותר.

חשוב ללמוד לשחרר.

ככל שאנו מנסים לשלוט בחיינו, כך נהיה פחות חופשיים. אם רוצים להיות חופשיים באמת, חייבים להבין שאין כללים ואין ציפיות לחיים מושלמים. האמת היא שלא משנה כמה ננסה לשלוט בחיינו וכמה ננסה לשפר את הדימוי העצמי שלנו, לעולם לא נהיה לגמרי חופשיים.

כשאנחנו משחררים אנחנו פותחים את עצמנו לאפשרויות חדשות, לבחירות חדשות ולדרכים חדשות. אם אוחזים חזק מדי במשהו, אז באיזה שלב זה מתחיל להרגיש מתסכל. חשוב לזכור שלשחרר זה לא אומר לוותר, אלא להיות פתוחים למשהו אחר, דרך חדשה.

פרקים נוספים:

משברים ופחדים

בתקופה שאנחנו נמצאים עכשיו יכולים לצוץ לא מעט פחדים ואנשים מוצאים את עצמם במשברים וחרדות. הפרק היום מציע צורת הסתכלות שונה על המצב ודרך לצאת…

לוקחים את הכוח שלנו בחזרה

אנחנו חיים בתקופה שתכתב בספרי ההיסטוריה, ויש המון המון קולות ודעות שונות בימים האלה שסותרים אחד את השני. אחד הקולות האלו מגיעים מד"ר ברוס ליפטון,…

התחלות חדשות

ההשראה לפודקסט של היום הוא מתוך הסרט וונדר "התחלה חדשה נותנת לנו הזדמנות לחשוב על העבר, לשקול את הדברים שעשינו וליישם את מה שלמדנו מהדברים…

על להיות צודקים וטעויות שאנחנו עושים

כמה חשוב שנקבל את זה שאנחנו לא תמיד צודקים ושטעויות זה חלק נורמלי מלהיות אנושי. האם יש גם צד חיובי בטעויות? הזדמנויות שעלולות לצוץ? ומה…
דילוג לתוכן