מי אלו אמפתים?

כנסו להאזנה

אמפתים אלו אנשים שיש להם רמות גבוהות של אמפתיה ורגישות. אלו אנשים מאוד מאוד רגישים, אינטואיטיביים מאוד, דואגים תמיד לאחרים, יודעים להיות אוזן קשבת, בדרך כלל ימשכו לעזרה וטיפול באחרים והם טובים בקריאת אנשים וגם מרגישים בדרך כלל את מה שאנשים סביבם מרגישים.

 

זה יכול להיות מאתגר להיות אמפתיים, כיוון שהנטייה הטבעית שלהם היא לספוג את האנרגיה שסביבם. אם הם נמצאים בבית ויש מישהו באנרגיה כעוסה, האדם האמפתי ירגיש אנרגיה של כעס, ולא תמיד אפילו יקשר שזה כעס של מישהו אחר ולא שלו עצמו.

לא כל אדם שהוא רגיש מאוד, הוא גם אמפת, אבל כל אמפת הוא אדם רגיש מאוד.

 

דברים רבים שיחסית פשוטים לאדם לרוב האוכלוסייה, מאוד קשים עבורם. דברים כמו השתלבות בעולם העבודה. היכולת להיות במקום עם המון אנשים ולקחת חלק באירועים חברתיים.

זה משהו שנכון גם לאנשים רגישים מאוד ולאנשים יחסית מופנמים, כיוון שאנחנו חיים בחברה יחסית מוחצנת. לאמפתים הסיטואציות האלו יכולות להרגיש עוד יותר מציפות ומלחיצות ובדרך כלל הם פחות ימצאו את המקום שלהם בסיטואציות האלו.

 

המון פעמים הם חווים רכבת הרים של רגשות ותחושות של לחץ ואפילו חרדות זה לא דבר זר להם. לפעמים הם יכולים למצוא את עצמם נופלים לדיכאון, ולא ממש ידעו להסביר לעצמם למה? ומה הוביל אותם לשם. הנטייה הטבעית להפנים רגשות ואנרגיות שהן גם כאלו שקולטים מאחרים מובילים אותם לקושי יום יומי שהם לא ממש מבינים מאיפה הוא מגיע.

משהו שחשוב מאוד לפתח, זאת את היכולת לנהל את הרגשות שלהם ואת אלו שמגיעים מהסביבה שלהם. זה אתגר לא קטן ואני בתור טיפוס כזה בעצמי אפילו לפעמים מתקוממת על זה, כי רגש זה משהו שפשוט מגיע ונוכח, ולנהל אותו ממקום רציונלי זה משהו שהמון פעמים מרגיש רובוטי ובלתי אפשרי, אבל משהו שכן ניתן לעשות זה לנסות כן להבין מאיפה הרגש המסויים שחווים מגיע כדי לדעת ליצור את ההפרדה אם זה משהו שלי (האם קרה משהו שהוביל למה שאני מרגישה כרגע? ומה בעצם אני מרגישה כרגע?) או שזה שייך לאנשים שסביבי.

כתיבה מאוד עוזרת לי במצבים כאלה, כך אני מתחילה להסביר לעצמי מה אני חשה ולפעמים אני מופתעת ממה שיוצא כאשר אני כותבת, כי אלו לא תמיד דברים שחשבתי עליהם. זאת כתיבה אינטואיטיבית שאני פשוט נותנת ליד שלי לכתוב בלי לחשוב מראש מה אני רוצה לכתוב.

 

כמו שהזכרתי קודם, לאמפתים יש נטייה טבעית לשים את האחרים לפניהם ולפעמים עלולים לגמרי לשכוח מעצמם והצורך שלהם, כדי לדאוג לצורך של אחרים ולעזור להם.

לכן זה ממש חשוב להיות במודעות למקום הזה, כי הוא יכול להמון פעמים להוביל להמון כעס שהאדם יצבור מול עצמו אם הוא רק ידאג לצורך של אחרים ואף פעם לא לעצמו. זה יכול לגרום לו להיות גם קורבני לפעמים, כי הוא ירגיש שכולם סביבו מנצלים אותו, אבל זה רק בגלל שהוא מאפשר לעצמו להיות מנוצל, כי כן, יש אנשים שמזהים את הלב הגדול הזה של האמפת, ולא שמים את הגבול בעצמם ולאדם שהוא אמפתי, מאוד קשה לשים גבולות.

אל תסיקו מזה שלהיות אמפתי זה דבר רע. נכון, זה יכול להיות מאתגר, אבל זאת גם מתנה.

זה דורש יותר מודעות. קודם כל לדעת שאתם כאלו, ולאחר מכן עם הידיעה הזאת, להבין שאתם בסדר, זה מי שאתם ואם פחות נכון לכם מה שרוב האוכלוסייה עושה ואיך שהיא מתנהלת, זה לא הופך אתכם להיות פחות טובים. זה דורש מודעות ופיתוח כישורים כמו הצבת גבולות בלי להרגיש רע על זה, בחירה של דברים בחיים שמתאימים יותר לאדם שאתם, ניהול רגשות כמו שכבר דיברנו ופתוח של שגרה שדואגת לאדם שאתם.

פרקים נוספים:

החשיבות של ויטמינים

בואו נתחיל מזה שויטמינים הם לא דבר מסוכן, שבתור מזון, אתם כבר יודעים שזה לא מסוכן, אלא אפילו מבורך, אבל כתוסף? יהיו אנשים שיחלקו על…

העולם השתנה ואיתו הגישה לחיים

כולנו חיים בתקופה שמלמדים אותנו להצטיין. לשאוף להיות מצויינים בלימודים, בעבודה, בהורות, בזוגיות ובכל פן שפוגש אותנו במהלך החיים. גם אני לאורך החיים שאפתי להגיע…

תהיו אתם

בעידן שכל אחד מנסה להיות מישהו אחר להתאים את עצמם לסביבה, חשוב שניה להזכיר לעצמכם מי אתם ומה נכון לכם.

יש דיאטה אחת שמתאימה לכולם?

אחת מהשאלות החשובות שכל אחד מכם שנוטה לאמץ תזונה חדשה על פי המחקר האחרון שיצא, כדי שישאל את עצמו. בפודקסט אני מביאה את הגישה שלי…
דילוג לתוכן